Periodontologia

Zdrowy i piękny uśmiech, to nie tylko zdrowe zęby – to również zdrowe dziąsła. Objawy takie jak:

odsłonięcie szyjek zębowych
nadwrażliwość na zmiany temperatury
wydłużanie się koron zębów
powstawanie szpar między zębami
przemieszczanie się zębów
rozchwianie czy nawet ich utrata
nieprzyjemny zapach z ust
krwawienie
obrzęk
zaczerwienienie dziąseł

świadczą o chorobie dziąseł i innych tkanek otaczających zęby – paradontozie. We wszystkich powyższych problemach z pomocą przychodzi dziedzina stomatologii – periodontologia.

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która obejmuje leczenie chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.

Choroby i stany zapalne tych właśnie tkanek są najczęstszą przyczyną utraty zębów. Większość dorosłych osób ma problemy z chorobami przyzębia. Są one najczęściej spowodowane niewłaściwym dbaniem o higienę jamy ustnej, niezdrowym trybem życia i złym odżywianiem. Innymi przyczynami mogą być: wrodzona skłonność do chorób przyzębia lub choroby ogólnoustrojowe osłabiające i obniżające odporność organizmu.

Zaniedbania w higienie oraz wczesnym leczeniu chorób przyzębia mogą doprowadzić nawet do utraty zębów, dlatego kładziemy duży nacisk na profilaktykę w tym obszarze – a więc profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego oraz prawidłowe utrzymywanie higieny jamy ustnej. Jeśli już dochodzi do zaawansowania choroby (stanu zapalnego przyzębia), sięgamy po rozwiązania chirurgiczne – oczyszczamy powierzchnię korzenia z płytki bakteryjnej oraz kamienia oraz dokonujemy korekty uszkodzonego dziąsła i kości.

Periodontologia dysponuje całą gamą metod leczniczych, jednak niezależnie od postaci choroby i jej zaawansowania, pierwszoplanową rolę w procesie leczniczym zawsze odgrywa higiena jamy ustnej.

Jeśli zaobserwujemy niepokojące zmiany przyzębia, najczęściej objawiające się nadwrażliwością dziąseł i krwawieniem dziąseł, należy niezwłocznie udać się na poradę do stomatologa i zadbać o higienę jamy ustnej.